Fluoryzacja zębów
Jednym ze szkolnych wspomnień wielu z nas jest cykliczna fluoryzacja zębów, przeprowadzana zwykle przez szkolną pielęgniarkę lub higienistkę. Wbrew pozorom zabieg ten jest bardzo istotny dla uzębienia dzieci, ale także dorosłych. Fluoryzacja zębów u dzieci ma wiele zalet, o których nie wszyscy wiedzą, ale warto uświadomić sobie te kwestie, zanim pominie się kolejny profilaktyczny zabieg fluoryzacji. Nakładanie fluoru na zęby ogranicza przywieranie do nich kamienia nazębnego, a sam środek ma właściwości przeciwpróchnicze. Regularne stosowanie zabiegu u małych pacjentów zbawiennie wpłynie na stan ich szkliwa w przyszłości. Niedobór fluoru może przyczynić się do zmniejszenia twardości szkliwa, a także jego pęknięć. Fluor nie jest szkodliwy, stosowany w odpowiednich dawkach i odstępach czasowych jest niezbędny do prawidłowego i zdrowego rozwoju uzębienia. Pasty z fluorem, pianki i żele do fluoryzacji, to preparaty, z którymi warto się zaprzyjaźnić.
Czy warto robić fluoryzację zębów?
Fluoryzacja ma bardzo dobry wpływ na stan zębów nie tylko dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych. Warto, co jakiś czas, poddawać się zabiegowi fluoryzacji, by uzupełnić niedobory fluoru. Fluoryzacja zębów u dorosłych jest zalecana tak samo, jak w przypadku dzieci. Profilaktyczne pokrycie zębów preparatem z fluorem zapobiega powstawaniu próchnicy, a także poprawia kondycję uzębienia. Fluoryzacja zębów jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym i bardzo prostym, który polega na pokryciu zębów żelem, pianką lub lakierem z wysoką zawartością fluoru. Rzadko występują u pacjentów jakiekolwiek skutki uboczne. Należy pamiętać o tym, żeby po zabiegu fluoryzacji nie jeść i nie pić przynajmniej przez dwie kolejne godziny, nie powinno się także żuć gumy i palić papierosów. Sukces zabiegu zależy od tego, czy pacjent będzie stosował się do zaleceń stomatologa.
Jak zrobić fluoryzację?
Zabieg fluoryzacji można bezpiecznie i bez przeszkód wykonać w domu. Jednak o wiele pewniejszym sposobem jest poddanie się fluoryzacji u dentysty. Dzięki temu pacjent będzie miał pewność, że każdy ząb zostanie dokładnie pokryty preparatem z fluorem, a szkliwo jego zębów zostanie odpowiednio zabezpieczone. Fluor w niewielkich ilościach działa bardzo korzystnie na szkliwo zębów i uodparnia je na działanie kwaśnego środowiska jamy ustnej. Na rynku istnieje mnóstwo preparatów przeznaczonych do domowej fluoryzacji zębów, jednak korzystanie z nich powinno odbywać się ze szczególną ostrożnością. Zabieg fluoryzacji zębów przeprowadzany w gabinecie dentystycznym jest gwarantem bezpieczeństwa.