RTG zęba – Koszalin
RTG zęba służy do uwidocznienia tkanki kostnej żuchwy oraz szczęki, oceny stawu skroniowo-żuchwowego czy określenia stanu kości całej twarzoczaszki, poszczególnych zębów i tkanek, które otaczają ząb. RTG zęba pozwala stwierdzić obecność próchnicy, brak zawiązków zębowych, zębów zatrzymanych, ciał obcych, zmian nowotworowych czy pozostawionych korzeni. To badanie radiologiczne, które polega na wykonaniu prześwietlenia zębów.
Co to jest RTG zęba
RTG zęba zwane jest powszechnie prześwietleniem. To jedna z najczęściej wykonywanych procedur radiologicznych. Tego typu badanie funkcjonuje w medycynie ponad 80 lat. Polega na prześwietleniu organizmu promieniami X, które są w różnym stopniu wchłaniane przez tkanki. Co istotne, kości absorbują ich więcej i to właśnie dlatego na zdjęciach są widoczne w kolorze białym. Narządy wewnętrzne na zdjęciach są ciemniejsze.
Kiedy warto wykonać rentgen zęba?
Istnieje kilka sytuacji, w których RTG zęba jest szczególnie wskazane. Dentyści zlecają wykonać rentgen zęba przede wszystkim w przypadku, gdy konieczne jest ustalenie powodu problemu, z którym zgłasza się pacjent. Może to być zarówno ból zęba, jak i przebarwienia korony. Nierzadko także RTG zęba wykonuje się w przypadku kontroli, by ocenić skuteczność przeprowadzanego leczenia bądź zabiegu. Możliwe jest także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba przed planowanym leczeniem protetycznym, kanałowym, przed usuwaniem zęba lub wszczepieniem implantu.
Co warto wiedzieć przed zdjęciem RTG zęba?
RTG zęba jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Lekarz, który wykonuje rentgen, zakłada pacjentowi specjalny fartuch ochronny. Nie ma konieczności wcześniejszego zmywania makijażu czy mycia zębów tuż przed wykonywaniem RTG zęba. Istotne jest poinformowanie lekarza wykonującego zdjęcie RTG o jakichkolwiek metalowych częściach, np. protezach. Badanie przebiega szybko i komfortowo.
Pacjent wystawiony jest na możliwie jak najkrótszą ekspozycję promieniowania. Dzięki obecnemu zaawansowaniu rentgenowskich urządzeń diagnostycznych możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu oraz minimalizacji ryzyka błędów. Odczyt obrazu następuje już w ciągu kilku sekund. Do wykonania RTG zęba konieczne jest wskazanie lekarskie. Co istotne, kobiety w ciąży muszą poinformować lekarza wykonującego zdjęcie RTG o swoim stanie. Potrzebna będzie również zgoda lekarza prowadzącego na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.